19 Şubat 2011 Cumartesi

Pazo Senorans Albarino 2009


Uzun süredir mecliste görüşülen torba yasa ile doğru dürüst tartışılmadan internetten içki satışı yine yasaklanadı. Son derece can sıkıcı, mantıksız bir insan hakları ihlali daha hayatımızda. Gerekçe çocuk ,genç ve toplum sağlığı. Ben hangi çocuk veya genç, örnek "Corvus'un yeni rekolteleri çıksa da internetten sipariş versem" diye düşüneceğini hayal edemiyorum. Amaç alkol tüketmek ise internet üzerinden kredi kartını nasıl ve niye kullansın çocuklar. Ortada kayıtdışı bir ekonomi de yok.Tamamı vergilendirilmiş böyle bir ticaret kolu bir anda nasıl ortadan kaldırılabilir. Şüphesiz bu yasak en çok şarapseverleri ve butik şarap üreticilerini etkileyecektir. Sanırım internetten sipariş verilen alkollü içeceklerin büyük çoğunluğunu sınırlı sayıda üretilen ,her yerde hatta bir çok şehirde bile bulamayacağınız iyi kalite ve pahalı şaraplar oluşturuyordur. Bu konudaki internet siteleri aynı zamanda üreticileri ve şarapseverleri buluşturan bir platformdu adeta. Şimdi platform çökertiliyor. Üreticilerin büyük şehirler hariç tüketici ile buluşabilmesinin yolu kapatılıyor. Yani neresinden baksanız patolojik. Ne sağlık, ne ekonomi ne özgürlükler ve ne mantık açısından anlamı yoktu. Ama oldu. Hayırlısı olsun.
----------------------------------
Bu hafta internet üzerinden satın aldığım bir Albarino şarabı tadıyorum. Birkaç ay önce Mar de Frades Albarino 2009'u tatmış ve oldukça etkilenmiştim. Bu kez yine bölgenin en önemli üreticilerinin başında gelen Pazo Senorans 'ın yine 2009 rekoltesi temel Albarino şarabını tadıyorum. Her iki şarapta birbirine benzer özellikler gösteren aromatik ve gövdeli şaraplar. Üstelik dış pazarlara çok uygun fiyatlarla bulunabilir olmaları da çok büyük avantaj. Beyaz üzümler içinde yükselen bir yıldız Albarino.

Albarino; İspanyanın Galisya bölgesinin yerel beyaz üzüm çeşidi. Bölgenin en önemli apelasyonunun adı ise Rias Baixas. Rias Baixas da %100 Albarino'dan üretim yapan pek üretici içinde en önemlilerinin başında da Pazo Senorans geliyor. Aslında çok köklü bir üretici değil. 80li yıllarda bağlarını oluşturmuş, üretimin başlaması ise 90ların başları. Yine ürettiği şaraplar İspanya'nın en iyi beyaz şarapları içinde en önlerde. Pazo Senorans ın hepsi %100 Albarino'dan sadece 3 çeşit şarabı var.
Pazo Senorans Albarino : Temel ve büyük miktarlarda üretilen şarabı. Meşe olgunlaştırma yok. Fiyatı 10 Euro civarında. 2009 rekoltesi RP dan 93 puan almış.
Pazo Senorans Albarino Seleccion de Annada: Sadece belli yıllarda üretilen üst düzey Albarino. 34 ay paslanmış çelik tanklarda dinlendiriliyor. Meşe olgunlaştırma yine yok.Üretimi sınırlı.
Sol de Senorans Albarino:6 ay Fransız Meşe olgunlaştırma yapılan ve sınırlı sayıda üretilen şarabı. Hiç puanlandırılmamış.
-------------------------------
Pazo Senorans Albarino 2009
STİL: Beyaz Sek Şarap
BÖLGE: İspanya-Galisya- Rias Baixas DO-Vol do Salnes
BAĞ:Pazo Senorans Bağları
ÜZÜM: %100 Albarino
MEŞE: yok
----------------------------
94: Açık altın sarısı renkli. Burunda yoğun şekilde narenciye aromaları hissediliyor. Damakta dengeli, meyvemsi ve yoğun gövdeli. Yağlı ve kremamsı bir dokusu var.Asidite öne çıkamıyor. Bitimdeki mineralsi lezzet uzun bir kalıcılığa sahip.

Hiç yorum yok: