4 Ağustos 2010 Çarşamba

Şarap Kitaplarım

Onlarca şarap kitabı içinde, en sevdiğim 3 kitabı burada anmak istedim. Hepsi bilgi ve görsellik açısından son derece başarılı. Yine hepsinin insanı içine çeken bir büyüsü var.1- Grapes&Wines (Oz Clarke):
Çok sevdiğim bir kitap. Belli başlı bütün üzüm türleri hakkında çok doyurucu bilgiler içeriyor. Fotograf ve baskı kalitesi son derece yüksek. Üzüm bazında özellikle de az bilinen üzüm türleri hakkında bilgi edinebilmek için harika bir kaynak olmuş.-----------------------------------------

2- 1001 Wines - You must taste before you die ( Hugh Johnson):

Bir başka çok hoşuma giden bir kitap: Ölmeden önce tadılacak 1001 şarap. Tadamasak bile tatmış kadar kapıyor insanı. İyi şarapların başarılı bir listesini görsel açıdan da doyurucu şekilde sunuyor. Çok dinlendirici bir meditasyon kitabı gibi adeta.


---------------------------------------------3- The New İtaly ( Danielle Cernilli & Marco Sabellico):

Bir seri olarak New İtaly,New France, New Spain ...vs şeklinde yayınlanıyor. Özellikle İtalyan şarapları benim çok ilgimi çektiği için bu kitabı da seviyorum. Şarap bölgeleri ve lokal üzüm türleri hakkında doyurucu bilgiler ve haritalar sunuyor. Bölge bazında iyi bir kaynak.


Hiç yorum yok: