28 Ocak 2010 Perşembe

Melen Öküzgözü Reserve 2006


Melen'in Marmara denizini ve adasını gören bağları.


Melen'in Hoşköydeki kendi bağlarından Trakya'nın ilk Öküzgözü şarabı.6 ay Fransız meşe fıçılarda dinlendirme yapılmış. Amfora tarzı şişe kullanılmış. Şişe tasarımı ve etiketi ile görsellik açısından çok başarılı. Bağ henüz çok genç ama üzümün potansiyelini göstermesi açısından oldukça iyi bir ürün elde edilmiş. Bana Chianti Classico şaraplarını hatırlattı. Melen'i ayrıca vino-kültür açısından Türkiye'nin en iyi butik üreticisi olduğunu düşünüyorum.

Şarap onlinemahzen.com dan temin edildi . 6 ay kadar kavda bekletildi. 1 saat dekante edilip tadıldı.Melen Öküzgözü Reserve-Trakya 2006


BÖLGE: Trakya-Hoşköy

BAĞ: Melen manastır bağları (üreticiye ait)

ÜZÜM: %80 Öküzgözü , %10 Shiraz, %10 Merlot (Tek Bağ )

MEŞE: 6 ay Fransız Meşe

80-85 puan ( 84 ) (7): Soluk kırmızı renkli. Burun kuru meyvemsi karakterde. Kuru incir kuru erik pestil kokuları algılanıyor. Ağızda hafif asidik ancak akıcı ve kolay içimli. Orta gövdeli bir şarap. Damaktadaki tatlı baharatsı kuru meyvemsi tonlar 30 sn'ye yakın orta uzunlukta algılanıyor. Öküzgözü üzümünün karakterini ve potansiyelini yansıtan ancak yıllanmaya gelmeyecek gövde açısından biraz zayıf bir şarap.Daha dolgun gövdeli bir şarap olmasını isterdim.Bekletilmeden içilmeli.

Hiç yorum yok: