25 Nisan 2011 Pazartesi

Feudi Di San Gregorio Albente 2009

Güney İtalya'nın Campania bölgesi şarapları her zaman çok çok ilgimi çekmiştir. Çünkü Dünya'nın da en eski şarap üretim merkezlerinden birisi olan volkanik Campania toprakları , kökenleri Eski Yunan uygarlığına kadar uzanan çok nadir antik üzüm türlerini barındırmakta. Öyle ki Roma İmparatorluğunun şarap gereksiniminin yarısından fazlası da bu bölgeden sağlanmaktaymış. Dolayısı ile hem şarap hem de arkeoloji meraklarımın örtüşmesi nedeniyle Campania bölgesi benim için çok özel.

--------------------------------


Campania'da günümüzde pek çok yerel üzüm çeşidi üreticiler tarafından baş tacı edilmektedir. Bölgenin en önemli ve en meşhur üzümü hiç kuşkusuz Aglianico adı verilen siyah üzüm çeşidi. Güneyin Barolo'su olarak da adlandırılan şarapları güçlü yüksek gövdeli ve yıllanabilir özellikle. Bölgedeki bazı Aglianico Bağlarının yaşı ise neredeyse 200'ü buluyor. Bir başka önemli kırmızı üzüm çeşidi ise Piedirosso. Genç sofra şaraplarının yapımında kullanılıyor. Ünlü Lacryma Christi Rosso ( İsa'nın gözyaşları) şarapları da bu üzümlerden yapılıyor. Bölgenin en önemli DOCG alanı ise Taurasi. Bu bölgede ve %85-100 oranları arasında Aglianico üzümlerinden yapılan reserve şaraplara bu etiket veriliyor.


-------------------------------------


Campania'nın Yerel Üzümleri:Kırmızı:


*Aglianico *Piedirosso


Beyaz:


*Falanghina*Greco di Tufo*Fiano di Avellino*Coda di Volpe


---------------------------------------------------
Feudi di San Gregorio , Campania'nın en ünlü üreticilerinin başında geliyor. Campania'nın Irpinia yöresinde bağları mevct. Bölgenin tüm lokal üzümlerinden çok sayıda ve her kalite segmentinde çok başarılı şaraplara imza atıyorlar. En ünlü şarapları Serpico adlı %100 Aglianico 'dan yapılan asırlık bağ şarapları. Diğer bir ünlü şarabı ise Patrimo adındaki %100 Merlot şarabı. Uzun yıllar boyunca "bilinmeyen bir tür" olarak hangi üzümden yapıldığı anlaşılmadan şişelenmiş. Sonra genetik araştırmalar sonucunda üzümün bir Merlot klonu olduğu ortaya konmuş. Ne zaman nasıl geldiği halen biliniyor. Ancak bu asırlık bağ Merlot 'sunun İtalya'nın en iyi Merlot'ları arasında olduğu kesin. Hatta Güney İtalya'nın en iyisi de denilebilir.


--------------------------------
Feudi Di San Gregorio Albente 2009
STİL: Beyaz Sek Şarap

BÖLGE: İtalya- Campania-

BAĞ: ?

ÜZÜM: %100 Falanghina

MEŞE: yok

FİYAT: 50 TL Maniagurme


-------------------------------


90: Açık altın sarısı renginde . Burunda çok hoş limon ve limon çiçeği kokuları algılanıyor. Damakta orta üstü gövdeye sahip ,dengeli ve meyvemsi yapıda. Bitim mineralsi lezzette ve ferahlatıcı . Çok keyifli bir beyaz şarap. Keşke Türkiye'de de 5 Euro olsa idi.


-----------------------------------

Hiç yorum yok: